Контрацепція для жінок

КонтрацепціяВикористання гормональних засобів контрацепції доступно майже для всіх жінок. У багатьох з нас існує виразно упереджена думка щодо гормональних протизаплідних препаратів. Однак так звані засоби останнього покоління в більшості випадків здатні значною мірою полегшити нам життя жінки.

Всім відомо, що контрацептиви призначені для того, щоб запобігти позаплановій вагітністі. Але мало хто знає, що їх застосування приносить користь організму в цілому. Є як мінімум 5 плюсів штучного регулювання «жіночих» функцій. Про позитивний вплив гормональних таблеток відомо давно, але вчені відкрили ще кілька корисних властивостей оральних протизаплідних засобів.

1. Скорочення загальної кількості місячних в році
Зменшення кількості днів менструації і моделювання циклу за допомогою гормональної контрацепції дозволяє уникнути мігрені, хворобливих відчуттів в грудях і інших симптомів ПМС, стверджують американські гінекологи. У жінок з сильними менструальними кровотечами пропуск місячних періодів запобігає розвитку анемії. Позитивний ефект відзначають і ендокринологи. Фахівці вважають, що оральні контрацептиви можна пити два-три місяці поспіль. «Будь-яка контрацепція краще, ніж переривання небажаної вагітності, – кажуть лікарі.   Але не забудьте проконсультуватися з лікарем, перш ніж почати приймати таблетки ».
Шляхом приглушення овуляції можна боротися зі специфічними захворюваннями, наприклад з ендометріозом. Лікування триває близько року. Однак деякі погано переносять таку терапію. Для них існує психологічний бар’єр: «Немає менструацій – немає жінки», через який важко переступити. В майбутньому з’являться спеціальні таблетки. Вже зараз дослідники займаються клінічними випробуваннями орального контрацептиву Seasonale, що скорочує число місячних циклів до чотирьох в році.

2. Поліпшення зовнішнього вигляду
Безліч жінок відзначають, що шкіра обличчя стає кращою в результаті прийому комплексних оральних контрацептивів {КОК}. Впливаючи на загальний рівень гормонів, вони знижують активність сальних залоз, «гальмуючи» розвиток вугрової висипки. Фахівці-гінекологи особливо виділяють препарати «Діані-35», «Жанін» і «ТРИ-МЕРСІ». Яєчники виробляють гормони: естрогени, андрогени і прогестерон. Використовуючи названі засоби, ви, образно кажучи, «відправляєте яєчники спати». В організмі стає менше андрогенів і, як результат, менше шкірного жиру, що приводить до появи прищів. З цієї ж причини припиняються надмірний ріст волосся на тілі та обличчі.

3. ЗНИЖЕННЯ ризик ракових захворювань
Існують вагомі докази і статистичні дані, що КОК допомагають запобігти деяким різновидам жіночих онкологічних захворювань. Прийом оральних контрацептивів протягом як мінімум року значно зменшує ймовірність виникнення раку яєчників і матки. Для тих же, хто застосовує їх понад 10 років з перервами, небезпека раку яєчників скорочується на 80%, а раку матки – на 60%. Чому це відбувається? Ступінь ризику розвитку пухлини в яєчниках тим вища, чим більше овуляций проходить у житті жінки. Кожна вагітність, як своєрідна менопауза, «забирає шанси» у онкологічних хвороб. Пігулки ж, запобігаючи овуляції, теж знижують таким чином ризик раку. Крім цього, прийом гормональних контрацептивів – хороша профілактика запалення нирок і появи кісти. Сьогодні лікарі всього світу продовжують дискутувати про взаємозв’язок між раком грудей і використанням гормональних контрацептивів. В Американському інституті акушерства та гінекології є точна інформація про те, що навіть для жінок з фиброаденомою (різновид доброякісної пухлини) або зі спадковою схильністю до раку грудей прийом пігулок практично безпечний.

4. Зміцнення кісток
Відомо, що прийом мінеральних добавок, які містять кальцій, дозволяє зберегти міцність кісток, проте в процесі регенерації скелета чималу роль відіграють і гормони. У будівництві кісткової тканини беруть участь остеобласти – клітини, що сприяють її формуванню, і остеокласти – клітини, які «ремонтують» кістки. Від кількості естрогенів залежить життєздатність і перше, і друге. З віком у жінок знижується рівень естрогенів, а гормональні препарати дають можливість підтримувати його в нормі і таким чином захищають від остеопорозу.

5. Полегшення ПМС
Досі не ясно, чи здатні таблетки повністю усунути болі, що виникають при ПМС, але очевидно, що багато фізичних незручностей з прийомом контрацептивів зникає. Хворобливі спазми при менструації і перед її початком викликає речовина під назвою простагландин, яке виділяється під час овуляції. З прийомом КОК цієї речовини виробляється менше і спазми зникають. У кожному разі болі, особливо гострі, – це симптом, а не захворювання, тому при фізичному дискомфорті рекомендується звертатися до лікарів-гінекологів, щоб виявити причину.
Один з найбільш дієвих препаратів, які полегшують фізичний і психічний стан жінок перед початком менструації, – відносно новий контрацептив YASMIN.  Він допомагає при різних формах ПМС завдяки вмісту в ньому прогестином дроспіреноном – похідному від сечогінного, що застосовується при лікуванні хвороб, які пов’язані з надлишком води в організмі. Деякі відзначають, що YASMIN «прибирає» перепади настрою і позбавляє від головних болей, хоча необхідні дослідження, щоб довести, що це результат дії ліків, а не плацебо-ефект.
У жінок з підвищеною гормональною чутливістю оральні контрацептиви можуть спровокувати посилення фізичних і емоційних симптомів ПМС, особливо в перші два-три місяці прийому. У таких випадках є альтернатива: засоби з пониженим вмістом естрогенів і прогестіна, такі як «Логест».
Жінкам з тромбами, гормонально чутливими грудьми і раком яєчників, з паралічем і захворюваннями печінки, з серцевими нападами, схильністю до гіпертонії і матковими кровотечами, а також  жінкам старше 30 років краще використовувати інші форми контрацепції.
Фармацевтичні компанії стверджують, що оральні контрацептиви можна приймати як завгодно довго, але лікарі-гінекологи з цим не згодні і рекомендують протягом року робити двомісячний перерву.

Побічна дія
Якщо в перші 2-3 місяці прийому оральних контрацептивів ви відчуваєте дискомфорт, болі в животі, нудоту, у вас набрякли молочні залози, а в середині циклу з’явилися кров’янисті виділення, то не варто відразу ж припиняти пити препарат. Ці симптоми лише підтверджують, що ваш організм реагує на гормональні зміни. Дані побічні ефекти безпечні і зазвичай проходять самі протягом декількох місяців. Але якщо вас турбують сильні болі в ділянці поясниці, шлунка, мігренеподібні головні болі, раптове порушення зору і слуху, ознаки тромбофлебіту, підвищений тиск – припиніть пити ці препарати і зверніться до лікаря.

Ви забули приийняти таблетку …
Якщо ви спохватилися не пізніше ніж через 12 годин, відразу ж виправте свій промах і випийте пігулку. Минуло 12 і більше годин? Слід випити таблетку (або навіть відразу дві), а далі приймати їх як звичайно. Наступні 7 днів приймайте додаткові запобіжні заходи при статевих контактах.
Ви приймаєте препарат, в упаковці якого 21 таблетка. Пропуск стався на третьому тижні. Є два шляхи.
Прийміть пропущену таблетку, а наступні пийте як звичайно. Закінчивши пачку, без перерви почніть наступну. Менструація настане, коли закінчиться друга пачка, хоча можливі незначні кров’янисті виділення.
Припинити прийом таблеток, зробивши перерву на 7 днів, з урахуванням дня пропуску.

Незабаром з’явиться …
Nuvaring – це кільце діаметром близько 7,5 см. Жінка самостійно вставляє його в вагіну на 3 тижні, виймаючи на час кровотечі. Принцип роботи: постійно виділяє невеликі дози гормонів, тих же, що містяться у оральних контрацептивів. Ефективність: 98-99% при правильному застосуванні. Додаткова інформація: якщо кільце в період відсутності менструації перебувало поза піхвою більше 3 годин, то протягом тижня необхідно використовувати додаткові способи запобігання.

КОНТРАЦЕПЦІОННИЙ ПЛАСТИР — це пластир тілесного кольору розміром із сірникову коробку. Містить естроген і прогестин. Принцип роботи: наклеюється на плече або в області торсу (куди завгодно, тільки не на груди) раз в 7 днів протягом 3 тижнів. Гормони, наявні в «наклейці», надходять в кров і запобігають вагітністі. Весь  4-й тиждень пластир не застосовують. Ефективність: 99%. Додаткова інформація: такий пластир показаний при клімактеричних розладах.

СЕЗОННА — це препарат для оральної контрацепції з відсутністю вільного інтервалу прийому. Революційний засіб на ринку контрацептивів, вплив якого на організм ще вивчається за допомогою спеціальних наукових досліджень. Принцип роботи: ці таблетки п’ють постійно. З їх допомогою можна скоротити кількість менструацій до 4 на рік. Ефективність: 99%. Додаткова інформація: препарат призначає тільки лікар на спеціальній консультації.

MINESSE — це препарат з найнижчим на сьогоднішній день вмістом гормонів (15 мкг естрогену і 60 мкг гестагену). Принцип роботи: приймають протягом 24 днів з перервою на 4 дні (замість схеми «21 + 7» вперше застосована схема «24 + 4»). Ефективність: 99%. Додаткова інформація: менструації стають коротшими і менш рясними.

Сьогодні в аптеках
«Жанін» –  це препарат містить 0,03 мг етинілестрадіолу та 2,00 мг дієногеста. Принцип роботи: стабілізує цикл, не впливаючи на масу тіла або тиск. Додаткова інформація: сприяє вирішенню проблем зі шкірою і волоссям.

Multiload  – це внутрішньоматкова спіраль, до складу якої входить високоочищена мідь. Принцип роботи: мідь знищує сперматозоїди і не пускає інфекцію в матку. Додаткова інформація: припиняються менструальні болі.

Мирена  – це внутрішньоматкова спіраль, яка містить прогестин. Принцип роботи: виділення прогестіна і присутність чужорідного тіла. Додаткова інформація: Спіраль повинен встановлювати лікар-гінеколог.

«Чарозетти» – це таблетки (в упаковці – 28 штук) без естрогену, але з підвищеною селективністю прогестагенів. Принцип роботи: протягом усього циклу. Додаткова інформація: мінімальний вміст гормонів.

«Діані-35»  – це препарат, що містить етинілестрадіол і ципротерону ацетат. Принцип роботи: зберігає високу в’язкість слизу, що затруднює потрапляння сперматозоїдів в матку. Додаткова інформація: помітно знижується андрогенізація.

Залишити відповідь