Сон впливає не тільки на настрій дитини і його енергійність, а й на здатність мислити, запам’ятовувати і вчитися. Ми вважаємо сон якимось «вимиканням» організму, але насправді це дуже активний і напружений час вироблення гормонів та мозкової діяльності. Втомлена дитина може робити найпростіші речі: говорити, їсти або бігати, але от мислення і концентрація уваги у неї сильно страждають навіть при невеликому недосипанні.
Дослідження довели, якщо шестикласники сплять всього на одну годину менше, вони доходять до рівня середніх учнів четвертого класу за результатами нейробіологічних тестів. Інший експеримент показав, що збільшення тривалості сну на 27 хвилин спричиняє суттєве покращення в настрої і емоціях.Обмеження сну на 50 хвилин дало протилежний ефект.
Враховуючи таку важливість сну для навчання, батьки просто зобов’язані з’ясувати, скільки конкретно сну потрібно дітям і розібратися чи дитина спить достатньо.
Тільки треба врахувати, що мова йде саме про сон, а не про час, проведений в ліжку. Так що враховуйте, що дитина може заснути не відразу, і беріть в розрахунок час засинання.
Вік і потреба в сні:
– Новонароджені – 12-18 годин
– Немовлята (3-11 місяців) – 14-15 годин
– Дитина молодшого віку (1-3 роки) – 12-14 годин
– Дошкільнята (3-6 років) – 11-13 годин
– Молодші школярі (6-10 років) – 10-11 годин
– Підлітки (10-17 років) – 8,5-9,25 годин
– Дорослі – 7-9 годин.
Ці дані отримані з досліджень оптимальної тривалості сну і того часу, який діти дійсно сплять.
Всі ці рекомендації дані як зразковий проміжок часу, а не як магічне число, якому потрібно невідступно слідувати. Кожен з нас має особливіи потреби, у тому числі і в часі для сну.
Поведінка дитини має підказати вам, чи ви все робите правильно.
Якщо вам здається, що вашій дитині потрібно менше сну, ніж зазначено вище, не поспішайте приймати це як даність. Дослідження довели, що з 100 дорослих людей, які вважають, що їм не потрібний довгий нічний відпочинок, всього для 5 це дійсно так . Тому спробуйте збільшити нічний відпочинок дитини і подивіться на результати.
Варто запам’ятати, що дітям не властиво позіхати, потягатись і говорити, що вони хочуть спати (зазвичай це вже сигнал надмірного стомлення). Якщо таких ознак немає, швидше за все дитина дійсно висипається.
Відпочилі діти зазвичай:
– Легко прокидаються.
– Активні більшу частину дня.
– Не засинають в машині по дорозі додому.
– Мають однаковий режим сну протягом тижня і на вихідних.
– Сплять після обіду і в садочку, і вдома.
Діти, яким потрібно більше сну:
– Не можуть самі прокинутися вранці.
– Гіперактивні, неактивні або в поганому настрої.
– Засипають у машині і вдома завчасно.
– Відсипаються на вихідних.
– Хочуть спати під час занять в школі чи садку
Не варто хвилюватися, якщо ознаки недостатнього сну то з’являються, то пропадають, адже втома накопичується у дітей так само, як і у дорослих. Потрібно вжити заходів, наприклад, вкласти малюка спати після обіду або дати виспатися в суботу. Сон дійсно досить легко компенсується, наприклад, пізній перегляд фільму можна згладити пізнім підйомом у вихідний. Але у дітей більш виражена потреба слідувати циркадним ритмам (зміні періодів сну і неспання), тому найкраще вони себе почувають при строгому дотриманні режиму.
Звичайно, не варто перетворювати все життя дитини на дотримання графіку, іноді можливі й послаблення, але в цілому режими активності і відпочинку повинні чергуватися рівномірно.