Як вирішити проблему дитячого ожиріння

ОжирінняЯкщо лікар констатував зайву вагу у вашої дитини, ви не повинні відвертатися від проблеми: ожиріння, яке настало в дитячому віці, загрожує серйозними наслідками.
Перш за все батьки повинні подбати про профілактику: з кожним роком дітей із зайвою вагою стає все більше, тож необхідно памятати про неприємні наслідки ожиріння.

А наслідки ожиріння такі:
– Розвиток цукрового діабету до 15-20 років.
– Серцево-судинні захворювання.
– Порушення травлення, схильність до утворення каменів у жовчному міхурі.
– Дисфункція статевих залоз. У хлопчиків може бути недорозвинення статевих органів, у дівчаток – порушення менструальної функції.
– Проблеми зі сном, підвищення апетиту, спрага, головний біль, болі в кінцівках. – Нерідко змінюється поведінка, це виражається в нестійкості настрою, флегматичності, зниженні працездатності.
– Зміна постави, ходи, плоскостопість, остеопороз (витончення кісткової тканини) та ін.
– Зниження імунітету.
– Повні діти і підлітки стають мішенню для насмішок і жартів, набувають важкі комплекси.

Три основні причини зайвої ваги у дитини.

1. Переїдання.
Це основна причина. Хронічне переїдання веде до порушень в роботі центру апетиту в головному мозку, тому нормальна кількість їжі вже не може придушити почуття голоду. Дитина змушена переїдати, щоб не відчувати постійного голоду.

2. Спадковість
Якщо один з батьків страждає від ожиріння, то ймовірність надмірної ваги у його дітей – 50%. Ризик ще вищий, якщо ожиріння у мами, а діти — дівчатка. Якщо ж надлишок ваги мають обоє батьків, то загроза становить вже 80%. Однак спадковість відповідає тільки за схильність.

3. Виховання
Запуск і підтримка механізмів набору ваги у дітей залежить від сім’ї – діти вбирають режим харчування і спосіб життя батьків. Навіть у прийомних дітей, генетично не пов’язаних зі своїми товстими батьками, ймовірність розвитку ожиріння така ж, як і у рідних!

Якщо батьки так сильно впливають на появу зайвої ваги у дітей, значить, ефективні і зворотні дії. Якщо Ви докладете зусиль, ваша дитина скине зайву вагу, або ніколи не набере її. Необхідно зробити всього 4 кроки.

Крок 1: знижуємо калорійність раціону
(Тільки після 3-х років)
Йти на цей крок доцільно тільки після консультації з лікарем, щоб не позбавити малюка необхідних поживних речовин.
Здорова їжа
Калорійність раціону знижують за рахунок вуглеводів і тваринних жирів. Кількість білка повинна залишатися в рамках фізіологічної норми за віком.

Залишаємо:
– нежирні сорти м’яса (яловичину, телятину, м’ясо кролика, курей без шкіри) і риби, яйця, нежирні молоко і молочні продукти
– несолодкі фрукти і овочі;
– свіжовичавлені кисло-солодкі соки або соки промислового виробництва без додавання цукру (яблучний, сливовий, вишневий та ін.);
– відвари, компоти зі свіжих або сухих фруктів без цукру;
– негазовані мінеральні води зі слабким ступенем мінералізації;
– вершкове масло – тільки в ранкову кашу;
– рослинним маслом заправляємо салати, рагу, овочеві пюре.

Виключаємо (або різко обмежуємо):
– вершки, жирну сметану, жирний сир, сиркові маси, жирні сорти сиру;
– яловичий, свинячий, баранячий жир, маргарин;
– м’ясо качки, гуски, будь-які сосиски, ковбаси;
– будь-які напівфабрикати (котлети, млинці, вареники тощо);
– легкозасвоювані вуглеводи (цукор, варення, кондитерські вироби та ін.);
– солодкі газовані напої, лимонади, квас;
– напої з ніби  зниженою калорійністю;
– киселі, консервовані компоти, фруктові пюре та соки промислового та домашнього приготування – в них багато цукру;
– какао, кави;
– макаронні вироби, манну крупу, пшеничний хліб, картоплю (макарони можна давати 1 раз на тиждень, хліб – з борошна грубого помолу);
– прянощі і приправи;
– гострі, солоні і кислі страви;
– міцні м’ясні бульйони (підсилюють вироблення травних соків і підвищують апетит);
– смажені страви, тому що вони калорійніші тушкованих або відварених;
– сіль (зменшуємо кількість).

Харчування має бути дробовим (6-7 разів на день, включаючи перекуси), для перекусів вибирайте будь-які фрукти (крім бананів і винограду). Давайте дитині пити більше чистої води.

Крок 2. Додаємо фізичне навантаження
Дітям молодшого віку досить піших прогулянок і рухливих ігор. Відмовтеся від колясок та колясок-велосипедів, як тільки малюк навчиться ходити, гуляйте пішки.
З 4-5 років можна вибирати спортивну секцію для дитини. Однак підійде і найпростіше навантаження: взимку – лижі, санки і плавання в басейні, а влітку – катання на велосипеді.

Грайте з дитиною в рухливі ігри: хованки, квача, піжмурки, футбол, малюйте на асфальті крейдою (активні присідання), грайте в гаряче-холодне, стрибайте в класики, грайте зі скакалкою – загалом, будь-якими засобами змушуйте дитину рухатися.

Даруйте дитині все для активного відпочинку: велосипеди, ролики, самокати, тенісні ракетки, м’ячі, скейтборд і сноуборд, ковзани, набори для бадмінтону, всілякі лижі, батути та ін.

Рухливість дитини

Крок 3. Міняємо обстановку в будинку
Батькам доведеться бути послідовними і наполегливими у своїх діях, пов’язаних зі зміною устрою життя в родині. Доведеться навчитися встановлювати обмеження і твердо говорити «ні». Вводьте зміни поступово:

– Створіть для дитини в будинку спортивний куточок. Досить буде навіть шведської стінки.
– Святкові гуляння замініть веселими святами на повітрі, походом в цікаве для дитини місце.
– Якщо застілля неминуче, віддайте перевагу шведського столу з легкими закусками, фруктами, желе і муссами, вітамінними напоями, приправте танцями, піснями і різними конкурсами.
– Приберіть телевізор з обідньої зони. Їжа має бути тільки їжею і спілкуванням з рідними та близькими.
– Приберіть зі столу вазочки з печивом, цукерками, варенням і іншими солодощами.
– Зовсім відмовтеся від запасів печива-цукерок в будинку.
– На зниження   апетиту впливає колір посуду та інших предметів в обідній зоні. Яскраві теплі тони апетит збільшують, а холодні – зменшують.
– Не пропонуйте дитині «пожувати» під час перегляду фільмів, читання, приготування уроків. Припиняйте його спроби, якщо шкідлива звичка вже виробилася. Дитина не контролює кількість з’їденого в процесі діяльності.
– Не змушуйте дитину їсти, якщо вона займається цікавим заняттям. Вашій дитині пропустити прийом їжі можна.
– Не змушуйте дитину доїдати всю порцію, якщо вона наїлася меншою кількістю. Так малюк навчиться розуміти свої реальні потреби в їжі і не переїдати.
– Відмовтеся на час від відвідування кафе, ресторанів і майже назавжди – від закладів швидкого харчування.
– Контролюйте кількість кишенькових грошей дитини,  щоб допомогти їй уникнути спокуси купити собі щось калорійне, шкідливе.
– Припиняйте будь-які спроби з боку люблячих бабусь догодувати малюка, працюйте над цим питанням, вдавайтеся до допомоги психологів.
– Не використовуйте ласощі як нагороду. Заохочуйте дитину будь-якою активною діяльністю – поїздкою, походом, грою.
– Займіть вільний час малюка, хваліть його за будь-які успіхи. Створюйте в будинку позитивну, оптимістичну обстановку.
Обмежте час перегляду телепередач та ігор за комп’ютером, це час, який дитина сидить нерухомо.
– Не змушуйте дитину за будь-яку ціну змінювати звичний спосіб життя. Спокійно реагуйте на відмову з’їсти морквину замість булки, адже булки в цей час у вас вдома просто не має бути. Значить, завтра чи післязавтра вона все одно спробує морквину і ще щось новеньке і корисне для себе.

Крок 4. Тримаємо зв’язок з фахівцями
Прищеплюючи дитині нові харчові та поведінкові звички, вам доведеться виправляти власні, накопичені роками. У цій справі допомогу фахівця буде неоціненна.

На перших консультаціях педіатр і дієтолог допоможуть вам адаптуватися до нового стилю харчування: підкажуть, які продукти краще використовувати спочатку, які потім. На наступних консультаціях обов’язково хваліться досягненнями своєї дитини.
Якщо виникнуть труднощі в дотриманні рекомендацій, звертайтеся до психолога. Вже давно розроблені методики коректної допомоги дітям, які бажають позбутися зайвої ваги і харчової залежності. Позбавляючись від старих харчових пристрастей, ви відкриєте для себе і для дитини новий гастрономічний світ.
Чим раніше батькам вдасться допомогти дитині позбутися зайвої ваги, тим щасливішим буде її дитинство і дорослі роки. Вона виросте вільною від харчових та інших залежностей, незакомплексованою, а головне, здоровою.

Залишити відповідь